{{ctrl.notification}}
جاذبه های گردشگری یزد

شهر یزد از جمله شهرهای تاریخی ایران است که به دلیل دارابودن جاذبه‌های گردشگری بسیار و طبیعت بکرش، بناهای تاریخی آن در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و به شهر «بادگیرها» نیز شهرت دارد. از جمله پرجاذبه‌ترین دیدنی‌های این شهر می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود که علاقه‌مندان و گردشگران داخلی و خارجی با استفاده از تورهای مخلتف می‌توانند از جاذبه‌های تاریخی این شهر بازدید کنند و در بهترین هتل‌های یزد اقامت داشته باشند.

1. مسجد جامع یزد:

قطعاً از پرگردشگرترین مقاصد تورهای گردشگری یزد، مسجد جامع شهر یزد است. کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد و گنبد زیبای این مسجد باعث تفاوت آن با سایر مساجد شده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. ساعت بازدید از این مسجد از ساعت 8 صبح الی 19 بعد از ظهر می‌باشد و آدرس آن به شرح ذیل است:

استان یزد، شهر یزد، خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع

2. میدان وقت الساعت

اولین و قدیمی‌ترین برج ساعتی ایران در این میدان واقع شده است. کاشی‌کاری‌های منقش آن جلوه‌ای خاص به این برج ساعتی داده است. تورهای یزد از مسیر خیابان امام خمینی به بازدید از این میدان می‌پردازند. 

3. میدان امیرچخماق

قدمت این میدان به قرن نهم هجری بازمی‌گردد و توسط فردی به نام جلال الدین چخماق ساخته شده است. مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در این میدان به چشم می‎خورد که محلی برای دورهمی‌های یزدی‌ها به شمار می‌رود. در این میدان نخل امیرچخماق با تنه‌های چوبی واقع شده است  که در ایام عزاداری‌ها یا ماه محرم توسط عزاداران حمل می‌شود. در این میدان یک مسجد با گنبدی عظیم و زیبا نیز واقع شده است. سر زدن به این میدان با گرفتن تورهای یزد خالی از لطف نیست.

4. باغ دولت‌آباد

این باغ از جمله قدیمی‌ترین باغ‌های ایران است که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده و بلندترین بادگیرهای جهان در آن واقع شده است و شامل درختان میوه به‌ویژه انگور و انار است. ساعت بازدید از آن 8 صبح الی 21 شب می‎باشد و مسیر دستیابی به این باغ از خیابان شهید رجایی است.

5. خانه لاری‌ها

خانه لاری‌ها یکی دیگر از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان است که با وجود آینه‌کاری‌های زیبا و بنای ارزشمند تاریخی خود چشم هر بیننده‌ای را محصور می‌کند. از مسیر خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی می‌توان به این خانه قدم گذاشت. این خانه اکنون به موزه اسناد و مدارک تبدیل شده است.

6. آّب‌انبار شش بادگیر

این آب‌انبار قدمت و پیشینه‌ای تاریخی دارد و در زمان قاجاریه و به‌منظور سازگاری با شرایط اقلیمی یزد و جهت وزیدن باد به‌صورت هشت وجهی ساخته شده است. مخزن این آب انبار به شکل یک گنبد است. دارای 55 پله با طاق خشتی، نمای آجری و سقفی بزرگ است.

7. مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

در اطراف این مدرسه رواق‌هایی به چشم می‌خورد و گند خشتی آن با گچ‌بری‌های زیبا بر بلنداری این مدرسه خودنمایی می‌کند. ساعت بازدید از آن 8 صبح الی 19 است که از مجله تاریخی فهادان، کوچه رختشویخانه، کوچه حمام نو، مجاور بقعه  دوازده امام می‌توان به این مدرسه دسترسی داشت.

8. آتشکده ورهرام

این آتشکده به آتشکده‌ی بهرام نیز شهرت دارد. عمارت این آتشکده از سبک معماری هخامنشیان الگوبرداری شده است. و زمان بازدید از آن در تابستان از ساعت 8:30 الی 12  و 16:30 الی 20:30 است و در زمستان از ساعت از ساعت 8:30 تا 12 و 15 تا غروب آفتاب می‌باشد.

9. برج خاموشان

این برج روی یک کوه رسوبی به نام دخمه واقع شده که در 15 کیلومتری شهر یزد، حوالی منطقه صفاییه است.     

10. خانه ملک التجار

این خانه با قدمت حدود 120 سال از بی‌نظیرترین جاذبه‌های توریستی شهر یزد است که نقاشی‌های هنرمندان شیرازی بر سقف و دیوارهای این عمارت چشم‌نواز دیدگان گردشگران داخلی و خارجی است که بنا بر روایات کشیدن این آثار زیبا قریب به ده سال به طول انجامیده است. از مسیر خیابان قیام، بازار پنجه علی می‌توان به این خانه رسید.

11. بازار و حمام خان

این مجموعه‌ی زیبا و قدیمی شامل بازار خان، حسینیه، آب انبار و حمامی مجاورش است. این مجموعه در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده و از جمله طولانی‌ترین بازارهای شهر یزد به شمار می‌رود. از مسیر خیابان امام خمینی، خیابان قیام می‌توان به این مجموعه دسترسی داشت.

12. خانه تهرانی‌ها

این خانه به‌عنوان اولین هتل موزه ایران در شهر یزد شناخته شده است که دارای حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب زیبا و پشت بامی بزرگ و مشرف به بافت تاریخی یزد است. مسیر رسیدن به این خانه ازخیابان امام خمینی، خیابان فهادان، مقابل زندان تاریخی اسکندر می‌باشد.

13. عمارت قصر آینه یا موزه آینه و روشنایی

گردشگردان از عمارت قصر آینه از ساعت 9 صبح تا 9 شب می‌توانند بازدید کنند. این عمارت در خیابان آیت الله کاشانی یزد واقع شده است.

14. عمارت بوستان ناجی

در مسیر قنات نجف آباد عمارت بوستان ناجی را می‌توان مشاهده کرد.

15. موزه آب یزد

به دلیل آب‌و‌هوای خشک و کویری بودن شهر یزد دارای قنات‌های بسیاری است و همین امر هم زمینه‌ساز ساخت موزه آب در این شهر بوده است. در این موزه لوازمی که گذشتگان ما برای تأمین آب استفاده می‌کردند به معرض نمایش گذاشته شده است. ساعت بازدید از این موزه 8 صبح الی 17 بعدازظهر و مسیر رسیدن به آن از خیابان قیام است.

16. بقعه دوازده امام

این بقعه جزء قدیمی‌ترین آثار تاریخی یزد محسوب می‌شود و معماری اسلامی در سبک ساختن و نقش و نگارهای آن به چشم می‌خورد و در محله فهادان یزد قرار دارد.

17. نارین قلعه (نارنج قلعه)

این قلعه بر فراز تپه‌ی مشرف به شهر میبد و از خشت و گل ساخته شده است

کلمات کلیدی: تور یزد، هتل یزد

 

date_range سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 remove_red_eye 1309 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0