{{ctrl.notification}}
کیش در گذر زمان

کیش جزیره ای بیضی شکل در جنوب ایران که اقلیم هاوایی و استوایی دارد این جزیره پیش از این و سال‌های دور دیگر کاربردهای دیگری داشت اما حالا مرکز هتل های کیش می باشد. این در حالی است که اگر تنها 30 سال به عقب بازگردیم تور کیش هیچ معنایی نداشت و حتی تصور نمی شد جزیره ای خشک این چنین با استقبال روبرو شود.

به عنوان مثال در زمان هخامنشیان اشکانیان و دیگر حکومت ها برای تبعید استفاده میشد و یا شکنجه گاهی بود برای افراد سیاسی اما رفته رفته تغییر هویت دیگری یافت و به عنوان محلی برای تجارت و تبادلات تجاری و بین‌المللی استفاده شد تا جایی که این منطقه به مهمترین منطقه برای تبادلات بین ایران عربستان کویت دبی و دیگر کشورها شمرده شد.

این امر همچنان ادامه داشت تا دشمنان ایران تصمیم گرفتند به این جزیره دست درازی کنند اما با وجود بارها تعرض به این جزیره سران حکومت در هر دوره این جزیره را پس گرفتند.

رفته رفته با تغییر حکومت های مختلف و اهمیت منطقه کیش و آبهای آزادی که کشتی های بین المللی و ایرانی در آن به فعالیت تجاری مشغول بودند، حکومت ها به این نتیجه رسیدند که این منطقه امتیاز مثبتی برای ایران است و می تواند بهترین روابط بین المللی و تجاری را به وجود بیاورد.


نوبت به حکومت محمدرضا شاه پهلوی رسید حالا جزیره کیش هنوز همچون بیابانی بود که تنها بومیانی اندک در آن زندگی و به تجارت صیادی مروارید و ماهی می‌پرداختند.

محمدرضا شاه به همراه برخی سران کشورهای انگلیسی و آمریکایی به این جزیره سفر کرد و بعد از بررسی ها تصمیم اتخاذ شد تا این منطقه تبدیل به منطقه آزاد و مکانی بی نظیر برای تفریحات و اقامت باشد.

پیش از این شاه در این منطقه یعنی جزیره کیش عمارتی زیبا بنا کرده بود که برای استراحت و تفریح کاربرد داشت این کاخ همچنان وجود دارد ولی متاسفانه در سالهای اخیر تبدیل به انباری برای وسایل و مبلمان کهنه هتل ها شده است.

بعد از اتخاذ تصمیم برای تبدیل شدن جزیره کیش به منطقه آزاد افتتاح و احداث فرودگاه این منطقه در دستور کار حکومت وقت قرار گرفت و فرودگاه فعلی جزیره کیش همان زمان راه اندازی شد که در ابتدا تنها دو یا چند پرواز به صورت خصوصی در آن فعالیت داشت و بقیه پروازها نیز به منظور تبادلات تجاری و باربری اتفاق افتاد.

ساخت و ساز برخی از لوکس ترین هتل ها نیز در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی آغاز شد و خیابان کشی ها و مناطقی برای تفریح در نظر گرفته شد. هتل شایان کیش یکی از هتل هایی است که در آن زمان افتتاح شد.

با رویداد انقلاب اسلامی پروژه های ساخت و ساز و آبادانی جزیره کیش مدتی متوقف شد و بعد از آرام شدن اوضاع دوباره ساخت و سازها قوت گرفت. حالا رفته رفته تور کیش رونق یافت و هتل کیش بهترین محل اقامتی در ایران شناخته شد.

سفر به جزیره کیش آنقدر با استقبال روبرو شد که هتل سازی و هتل داری یکی از اصلی ترین راههای کسب و کار در جزیره کیش شناخته شد و علاوه بر این تور کیش هم اهرمی شد برای کسب سرمایه توسط آژانس های مسافرتی...

فرودگاه کیش پس از استقبال مردم از تور کیش با مجهز شدن باندها به روشنایی در شب به صورت 24 ساعته به فعالیت مشغول شد.

نا گفته نماند سالهای اولیه بعد از انقلاب تور کیش مقصدی بود برای تجارت و یا تفریح قشر مرفه جامعه، با توجه به اینکه جزیره کیش منطقه آزاد بود و تجارت در آآن رونق داشت افراد زیادی برای خریداری اجناس، واردات و یا صادرات به این جزیره سفر می کردند و زندگی در این جزیره سود خوبی عاید کیشوندان می کرد.

اما در نهایت در زمان دولت نهم جناب آقای احمدی نژاد تصمیم اتخاذ شد منطقه آزاد دیگری برای تجارت معرفی شود. این امر موجب شد تور کیش به شدت با رکود مواجه شود و بیشتر سفرها به سوی منطقه آزاد جدید صورت پذیرد اما سفرهای تفریحی و هتل سازی در این جزیره همچنان ادامه داشت با این تفاوت که نرخ سفر به این جزیره به شدت کاهش یافت و دیگر تنها مختص به قشر مرفه جامعه نبود.

در حال حاضر جزیره کیش با آرامشی به دور از تجارت در حال فعالیت های سلامت و گردشگری می باشد. هرچند که تور کیش همچنان ادامه دارد اما در حال حاضر نیز با تصمیات جدید که دولت 11 و 12 اتخاذ کرده است بخشی از این جزیره به شرکت های چینی واگذار شده است که روش های ماهیگیری و ساخت و ساز غیر اصولی آنها تاثیر منفی بر اکوسیستم منطقه می گذارد.

به هر حال با تمام این اتفاقات تور کیش بیش از پیش رونق داشته و هیچکدام از تغییرات مانع از سفر مردم به این جزیره نشده است. هتل های کیش همچنان در حال ساخت و ساز و بروزرسانی به سبک مدرن و لوکس هستند و اقلیم این منطقه بسیار مناسب ساخت پارک های استوایی با گونه های جانوری متنوع و میوه های استوایی است.

date_range سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 remove_red_eye 1856 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0